Podfond je založen za účelem dlouhodobého zhodnocování investovaného kapitálu formou investic do českých a slovenských soukromých společností s cílem urychlit jejich růst, a tím maximalizovat jejich hodnotu zejména podporou optimalizace výrobních prostředků, expanzí na nové trhy, vývojem nových výrobků a služeb či zvyšováním produktivity a efektivity jejich řízení. Podfond nabízí investorům možnost investice v sektoru, který vykazuje historicky nadstandardní zhodnocení. I když historická výkonnost není zárukou budoucích výnosů, poskytuje referenci z dlouhodobého hlediska, kterou nelze přehlížet.
V České republice existuje na trhu významný podíl malých a středních podniků (MSP), představuje přes 90 % všech podniků. Tyto podniky jsou zároveň důležitými zaměstnavateli, exportéry a importéry. Odhadujeme, že podstatná část těchto podniků hodlá v příštích pěti letech investovat do svého rozvoje, a budou proto potřebovat finanční prostředky. Právě zde se objevuje velký prostor pro soukromý kapitál, který v ČR v oblasti MSP zatím nebyl příliš aktivní. Působí zde relativně malé množství profesionálních investorů a roční investice soukromého kapitálu odpovídají v poměru k HDP podprůměru v rámci EU. Vzhledem k těmto skutečnostem a vzhledem k pokračujícímu ekonomickému oživení můžeme očekávat velkou poptávku po investicích ze soukromých zdrojů. Proto vznikl BHS II. podfond BHS Private Equity Fund, který investuje do malých a středních podniků v ČR a SR s cílem urychlit jejich růst a investorům nabídnout velmi zajímavé zhodnocení.
Tento typ investice nabízí investorům možnost nadstandardního zhodnocení. BHS II. podfond BHS Private Equity Fund cílí na zhodnocení finančních prostředků nad 15 % ročně. Investice jsou použity na rozvoj vybraných firem tak, aby se zvýšila jejich hodnota. Rizika jsou minimalizována tím, že do jednoho projektu v rámci jedné třídy aktiv není investováno více než 35 % z hodnoty majetku podfondu. Přednost je dávána stabilnějším podnikům s dobrou historií a kvalitním manažerským týmem. Podfond se aktivně podílí na strategickém řízení společností v portfoliu. Podporuje především expanzi na nové trhy, zvyšování zisku investicemi do vývoje výrobků/služeb s vyšší přidanou hodnotou a do zvyšování produktivity a do efektivity řízení podniku. Podfond také podporuje optimalizaci výrobních prostředků a provozu.
Investor, který nákupem investičních akcií za jejich aktuální hodnotu získá podíl na majetku podfondu.
Audituje účty podfondu a dodržování statutu a investičních pravidel (Kreston Audit FlN, s.r.o.).
Česká národní banka uděluje souhlas se založením podfondu, dohlíží na činnost podfondu, obhospodařovatele podfondu a depozitářské banky.
Průběžně kontroluje nakládání s majetkem podfondu. Účelovost každé položky na účtu podfondu musí být depozitáři dokladována, zajišťuje úschovu cenných papírů podfondu (ČSOB a.s.).
Investiční fond kvalifikovaných investorů dle § 154 zákona č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech (ZISIF).
Každý investiční záměr je před realizací posouzen analýzou ekonomické výhodnosti (AEV), kterou finanční ředitel investiční společnosti předkládá k následnému posouzení investičnímu výboru podfondu. Tento posoudí investiční záměr z hlediska jeho souladu s investiční strategií podfondu a následně vydá své stanovisko, respektive doporučení k realizaci. Tu pak schvaluje ředitel pro obhospodařování fondů investiční společnosti.
Obhospodařuje majetek podfondu podle statutu podfondu a v souladu se ZISIF, jedná jeho jménem, podepisuje za podfond smlouvy, plní povinnosti podfondu vůči státní správě (účetnictví, daně), ČNB (měsíční informační povinnost účetní závěrky, informace o změnách) a depozitářské bance. Činnost investiční společnosti kontroluje průběžně depozitářská banka a ČNB. Investiční společnost informuje podílníky podfondu o hodnotě podílového listu, vydává podílové listy a vede seznam podílníků (Versute investiční společnost, a.s.).
Posuzuje investiční příležitosti na základě analýzy ekonomické výhodnosti; vyhodnocuje je a předkládá je k finálnímu schválení řediteli investiční společnosti. Investiční výbor je šestičlenný.
Základní dokument podfondu definující investiční strategii, limity investování, pravidla rozhodování a hospodaření podfondu, způsob a frekvenci výpočtu hodnoty investiční akcie, termíny a podmínky odkupu investičních akcií, specifikuje rozsah činnosti depozitáře a informační povinnosti podfondu.
Dozorčí orgán fondu zvolený valnou hromadou fondu/podfondu dle stanov, jehož členové jsou zapsáni do obchodního rejstříku.
Zmocněnec jmenovaný statutárním ředitelem pro jednání za fond/podfond, který je zapsán do obchodního rejstříku.
BH Securities a.s. je licencovaným obchodníkem s cennými papíry a členem Burzy cenných papírů Praha, a.s. Společnost byla založena v roce 1993 a je součástí holdingu PROXY – FINANCE, a.s. BH Securities a.s. patří mezi nejvýznamnější tuzemské nebankovní finanční subjekty. Díky svému dlouholetému podnikání společnost získala bohaté zkušenosti, důvěru zákazníků a vybudovala si pevnou pozici na českém kapitálovém trhu. Společnost poskytuje komplexní služby na kapitálovém trhu pro institucionální investory i fyzické osoby. Hlavní aktivitou společnosti je obchodování s cennými papíry na vlastní i cizí účet v tuzemsku i v zahraničí či obhospodařová- ní zákaznických portfolií (správa aktiv).
Versute Investments a.s. je investiční a poradenskou společností, která je aktivní zejména v segmentu malých a středních firem v České a Slovenské republice. Provádí jak investice vlastního kapitálu, tak asistenci obchodním a investičním partnerům formou co-investic, pomáhá se zajišťováním investičních prostředků a s tvorbou finančních a organizačních struktur či poskytuje transakční a strategické poradenství, asistenci při procesech due diligence a dalších.
Podfond je založen za účelem dlouhodobého zhodnocování investovaného kapitálu formou investic do českých a slovenských soukromých společností s cílem urychlit jejich růst, a tím maximalizovat jejich hodnotu zejména podporou:
Investiční tým monitoruje relevantní trh a vyhledává příležitosti k akvizici vhodných aktiv.
Soubor investičních příležitostí je pravidelně monitorován a diskutován na úrovni investičního výboru, jenž konsenzuálně rozhoduje, která aktiva jsou dostatečně atraktivní, aby byla zařazena do fáze due diligence. Investiční výbor zároveň určuje rozsah a formu a časový plán due diligence.
Jsou posuzovány zejména personální, manažerské, komerční, tržní, finanční a právní okolnosti. V relevantních situacích pak je posuzována kvalita pojištění podniků, vliv na životní prostředí, bezpečnost a další. V tomto procesu jsou využívány jak interní zdroje, tak profesionální externí poradci podfondu.
V případě pozitivních výsledků due diligence předloží investiční tým investiční návrh investičnímu výboru. Návrh obsahuje podrobnou analýzu příležitosti, návrh struktury transakce a doporučení investiční strategie.
Investiční výbor vydává spolu se souhlasem k realizaci i doporučení pro finální právní a finanční audit, který je proveden oprávněnými externími auditory.
Na základě výsledku auditu, jehož součástí je i kompletní návrh transakční dokumentace, doporučí investiční výbor realizaci, která podléhá schválení ředitelem investiční společnosti pro obhospodařování fondů.
Investiční tým pravidelně monitoruje výsledky a obchodní i finanční plány portfoliových společností, posuzuje je v kontextu situace na relevantních trzích tak, aby vyhodnotil nejlepší příležitosti k realizaci (odprodeji) daného aktiva. Doporučení k prodeji investiční tým předkládá k posouzení investičnímu výboru. Realizace prodeje podléhá schválení ředitele investiční společnosti pro obhospodařování fondů.